IT-arkkitehti Sami Suckcharoen viihtyy Valtorissa

”Koen, että Valtorissa on hyvä mahdollisuus kehittyä ja oppia."
Sami työskentelee Valtorissa Arkkitehtipalveluissa. Hän on ollut palvelukeskuksessa sen perustamista alkaen eli keväästä 2014 asti. Tätä ennen Sami työskenteli Valtiokonttorissa.
”Toimin Valtorissa erilaisissa kehittämisprojekteissa arkkitehtuuriasiantuntijana. Työ on mielenkiintoista ja haastavaa. Haluamme tuottaa Valtorissa kilpailukykyisiä, laadukkaita, tietoturvallisia ja asiakastarpeet täyttäviä palveluita”, hän kertoo.
”On tärkeää, että tekemiseen luotetaan.”
Sami sanoo, että mielenkiinto työtä kohtaan pysyy yllä, kun saa olla mukana erilaisissa projekteissa muiden ammattilaisten kanssa.
”Koen, että Valtorissa on hyvä mahdollisuus kehittyä ja oppia muilta. Meillä on paljon ammattitaitoista porukkaa."
"Se, kenen kanssa teen töitä, riippuu täysin projektista ja päivästä, mutta joka tapauksessa minun on ollut hyvä tehdä töitä kaikkien kanssa."
Kuten useat muutkin valtorilaiset, myös Sami tuntee olevansa näköalapaikalla rakentamassa digitaalista Suomea.
”Minulle on tärkeää, että arkkitehtina olen saanut toimia itsenäisesti ja osaamiseeni on luotettu."
Valtori tarjoaa työnantajana hyvät puitteet ICT-palveluiden kehittämisestä kiinnostuneille.
Lue ajankohtaisista aiheista teemoittain
Pysyt perillä millaiset näkökulmat ja palvelut valtionhallinnon ICT:ssä ovat pinnalla. Tutustu vaikka kaikkiin teemoihin!
Tilaa tiedotteet ja uutiskirjeet
Saat ajankohtaiset nostot sähköpostiisi ja tiedät, mitä valtionhallinnon ICT:ssä tapahtuu. Tutustu myös aiempiin uutiskirjeisiin!