Pilvipalveluiden yleiskoulutusta tarjolla eOppivassa

Osana pilvipalveluita kehittävää ja tuotteistavaa Valtorin Pilvi-ohjelmaa on julkaistu Cloud Services -videokoulutus pilviteknologioiden perusteista valtionhallinnon käyttöön.
Koulutuksessa käsitellään yleisesti pilvipalveluita, eri pilvipalvelutyyppejä, tietoturvaa ja palveluiden siirtämistä pilveen.
Koulutuksessa opit
- mitä pilvipalvelut ovat,
- miten niitä hyödynnetään nyt ja tulevaisuudessa,
- millaisia palveluja on tarjolla,
- mitä hyötyjä ja riskejä pilvipalveluissa on,
- millainen on pilvipalveluiden tietoturva,
- miten palveluita siirretään pilveen ja
- miten voitte kehittää osaamistanne pilvipalveluissa.
Koulutus on tarkoitettu koko valtionhallinnon käyttöön. Kouluttajana toimii Hannu Kauremaa (Tietokeskus).
Osallistu koulutukseen valtion digitaalisen oppimisen eOppiva-ympäristössä: https://lms.eoppiva.fi/course/view.php?id=1011
Lisätietoja:
Pilvi-ohjelman tuotepäällikkö Seppo Kalliomäki seppo.kalliomaki(a)valtori.fi
Pilvi-ohjelman ohjelmapäällikkö Jaana Viita jaana.viita(a)valtori.fi
Pilvi Osaaminen -projektin projektipäällikkö Mia Laakso mia.laakso(a)valtori.fi
Lue ajankohtaisista aiheista teemoittain
Pysyt perillä millaiset näkökulmat ja palvelut valtionhallinnon ICT:ssä ovat pinnalla. Tutustu vaikka kaikkiin teemoihin!
Tilaa tiedotteet ja uutiskirjeet
Saat ajankohtaiset nostot sähköpostiisi ja tiedät, mitä valtionhallinnon ICT:ssä tapahtuu. Tutustu myös aiempiin uutiskirjeisiin!