ICT-toimittajainfoon osallistui noin 90 palvelutoimittajaa 

Julkaisuajankohta 23.5.2025 10.36
Tyyppi:Tiedote
Kuvalähde: Adobe Stock

Valtorin VMO-toimittajanhallintatoimiston järjestämään ICT-toimittajainfoon maanantaina 19.5.2025 osallistui sekä nykyisiä että uusia Valtorista kiinnostuneita ICT-toimittajia.  

Päivän ohjelmassa kuultiin mm.: 

  • Valtorin toiminnan uudelleenjärjestämisestä 
  • Tavoitetila 2030 -ohjelmasta ja yhteistyöstä toimittajien kanssa 
  • Valtoritasoisista toimintamalleista 
  • Muista ajankohtaisista asioista toimittajanhallinnassa. 

Uudistumista tuottavuuspaineiden keskellä

Aloituspuheessaan toimitusjohtaja Marja Rantala avasi Valtorin kolmea keskeistä päätavoitetta sekä organisaation uudistumista 2025. Tuottavuudessa on edelleen paljon tekemistä, vaikka viime vuoden säästötavoite saavutettiin. Yhtenäisen palveluvalikoiman rakentaminen tarkoittaa myös vaikeita päätöksiä irrallisten palveluiden suhteen.    

Rantala kuvaa Valtoria yhteentoimivuuden veturiksi, jonka tulee edistää yhtenäisyyttä niin sisäisesti kuin valtionhallinnossa, tinkimättä palvelujen turvallisuudesta ja lainsäädännön vaatimuksista.  

”Valtionhallinnon osien keskinäinen riippuvuus on kasvanut, eikä kukaan enää pärjää yksin esimerkiksi tietovarantojen hyödyntämisessä. Haluammekin edistää valtion yhteistä etua valtion ICT-konsernitoimijana”, kiteyttää Rantala.  

ICT-toimittajien rooli keskeinen Tavoitetila 2030 -ohjelmassa 

Strategiajohtaja Jani Nissinen kertoi Valtorin Tavoitetila 2030 -ohjelman kuulumisia. Ohjelmassa keskitytään tulevaisuuden yhteisten ICT-palveluiden tavoitetilan määrittelyyn ja toimeenpanosuunnitelmaan asiakastarpeiden pohjalta.  

”ICT-toimittajien näkemykset siitä, mihin teknologiamaailma on menossa ovat ensisijaisen tärkeitä, jotta saavutetaan yhtenäinen ja kustannustehokas palveluvalikoima.”  

Lähiaikoina julkaistaan kysely ICT-toimittajille kiinnostuksesta osallistua työpajoihin. Lomien jälkeen valitaan sopivat kumppanit jatkotyöhön.    

Uudet toimintamallit ja organisoituminen 

Ylijohtaja Hannu Naumanen kertoi Valtorin uusista sisäisistä toimintamalleista johtamisessa ja ohjauksessa sekä VMO-toimittajanhallinnassa. Kokonaisuutta tehdään jatkossa nykyistä yhtenäisemmin ja strategisen tason päätökset tehdään esittelystä.  

”Yksi konkreettinen esimerkki yhtenäisyydestä on yksi kirjaamo, joka palvelee molemmissa palveluympäristöissä”, kertoo Naumanen.   

Kehittyvää toimittajahallintaa ja raportointia 

VMO-päällikkö Antti Närhinsalo toi esille Valtorin hankintojen ja raportoinnin mittakaavaa. Kahden palveluympäristön vuoksi raportointia joudutaan tekemään käsityönä, joten kumppaneita tarvitaan yhtenäisen raportointikäytännön kehittämiseen.  

”Haluamme myös parantaa toimittajayhteistyötä ja vuoropuhelua sekä luoda mallin, jossa kilpailutuksista tulee houkuttelevampia”, kertoo Närhinsalo.  

Lopuksi käytiin läpi kilpailutuskalenteria ja keskusteltiin ajankohtaisista kilpailutuksista.  

VMO Toimittajanhallintatoimisto 

Lisätietoja:  

Kilpailutuskalenteri ja tietoa Valtorin kilpailutuksista  

Tilaa ICT-toimittajille suunnattu Yhteistyössä ICT-arjessa -uutiskooste 

Asiakaskokemus Julkiset hankinnat Tiedote Vastuullisuus

Lue ajankohtaisista aiheista teemoittain

Pysyt perillä millaiset näkökulmat ja palvelut valtionhallinnon ICT:ssä ovat pinnalla. Tutustu vaikka kaikkiin teemoihin!

Tilaa tiedotteet ja uutiskoosteet

Saat ajankohtaiset nostot sähköpostiisi ja tiedät, mitä valtionhallinnon ICT:ssä tapahtuu.